zpět na tiskové zprávy

Město přispívá na památky: opravy se dočká socha i kostelní lavice

Město přispívá na památky: opravy se dočká socha i kostelní lavice
Vyškov, 7. listopadu 2022 – Kdo pravidelně chodí do vyškovského kostela Nanebevzetí Panny Marie, ví, že v zimních měsících se musí před jeho návštěvou teple obléci. Kostel už několik let nemá funkční topení a věřícím byly k dispozici jen vytápěné podušky. Dlouho očekávaná změna je nyní na obzoru a rekonstrukce první části lavic, která zahrne i nové vytápění, proběhne letos.

K neopravitelné poruše topení došlo už před několika lety, od té doby si museli návštěvníci kostela zvyknout na výrazný teplotní diskomfort. „Pomůžou nám dotace od Jihomoravského kraje a od města. Dohromady činí milion dvě stě tisíc korun, peníze farnost využije na opravu předních lavic a pořízení nového systému topení, který do nich bude zabudován,“ upřesnil jáhen Jiří Štreit.

Stáří současných kostelních lavic není přesně známé, ale předpokládá se, že vznikly v 19. století. Od té doby nijak opravovány nebyly. „Je třeba odstranit původní nátěr a pevné čalounění, zkontrolovat a případně vyměnit poškozená prkna v podlaze a lavice znovu natřít. Renovace by měla trvat tři měsíce, teprve po jejich navrácení do kostela se bude montovat nové topení,“ popsal jáhen a administrátor farnosti proces oprav.

Teplotní změnu ocení věřící proto až v příští topné sezoně. Vyhřívání zajistí elektrické topné tyče umístěné pod lavicí. Sedáky, už bez pevného čalounění, doplní také nové protiskluzové podušky. Zadní lavice nechá farnost opravit v další etapě a prostřednictvím nových dotací.
    
V současné době probíhá také renovace jiné náboženské památky, a to sochy Panny Marie s Ježíškem, jejíž torzo stálo dlouhou dobu v polích za Dědicemi. Sochu nechali na počátku 20. století vytvořit prostějovským kameníkem manželé Kateřina a Ondřej Kulíškovi. Na jejich objednávku vznikly také sochy svaté Kateřiny a Ondřeje, jež stojí na dědickém hřbitově. Ve všech případech mělo jít o votivní dary, skrze které se manželé snažili překonat nechtěnou bezdětnost. Vlastních potomků se nakonec nedočkali, ale sochy stojí ve Vyškově dodnes.

Panna Marie získá nyní při opravě zcela novou hlavu, doplněny budou také chybějící reliéfy svaté Kateřiny a Ondřeje, které vedle dalších dvou světců zdobí podstavec sochy. Náročnou renovaci zaplatí ze svého rozpočtu město Vyškov, 49 tisíci přispěl i Jihomoravský kraj. Obnova má být hotová na konci listopadu a kvůli bezpečí bude umístěná blíž k zastavěné části obce, nad křižovatkou ulic A. B. Svojsíka a Revoluční.


10.11.2022