zpět na tiskové zprávy

Konec problémů s poruchami. Nad bazénem vymění světla

Konec problémů s poruchami. Nad bazénem vymění světla
Vyškov, 22. listopadu 2022 – Jsou odolná vůči plynnému chloru a vysoké vlhkosti. Nových speciálních LED svítidel se dočká pětadvacet metrů dlouhý plavecký bazén Aquaparku Vyškov. Město, respektive jeho příspěvková organizace Správa majetku města Vyškova, si od kroku slibuje i úsporu elektrické energie.

K výměně osvětlení nad plaveckými drahami dochází v těchto dnech. Správa majetku volí svítidla navržená speciálně pro splnění vysokých požadavků na osvětlení bazénových zařízení. „Bavíme se o šetření elektrickou energií, ale rovněž o úspoře při neustálých opravách starých světel. Vlivem prostředí a náročnosti provozu dochází ke korodování a poruchám celého systému. Při revizních kontrolách či kontrolách hasičů nejsme schopni splnit některé jejich požadavky, protože náhradní díly se již nevyrábí. Zejména kryty světel či výbojky,“ vyjmenoval Jaroslav Hastík, ředitel Správy majetku města Vyškova, pod kterou aquapark spadá.

Výměna se týká 18 kusů osvětlovacích těles. Nejvýhodnější nabídku předložila společnost HXK ELEKTRIK z Tučap, cena přesáhne 1,1 milionu korun. Stávající osvětlení aquaparku pochází z roku 2000, tedy z doby jeho výstavby.

Větší část celého systému je v provozu značnou část dne. „Je to samozřejmě nutné jak z hygienického, tak i bezpečnostního hlediska. Nicméně nová svítidla nám umožní větší variabilitu. Dosud jsme prostě naráz zapnuli dvě řady světel, nově se můžeme víc přizpůsobovat světelným podmínkám,“ ocenil ředitel.

Při výměně musí rovněž dojít k úpravě stávajících konstrukcí podhledů a doplnění nových. „Výměna proběhne použitím speciální plošiny, která umožní i instalaci nad bazénem. LED světla budou mít nižší příkon než světla stávající, zároveň dojde k úspoře při spotřebě materiálu. A nesmíme zapomínat na to, že se svým způsobem zvýší i komfort návštěvníků,“ poznamenal vyškovský místostarosta Roman Celý.

Na energie myslí vedení aquaparku dlouhodobě. Například v loňském roce započala postupná obměna jednotlivých částí vzduchotechniky. Stěžejní roli sehrálo její stáří, kromě snížení výdajů na údržbu ale výměna přinese právě i snížení energetických nákladů.

Výměna světel
22.11.2022