zpět na tiskové zprávy

Fádní interiér mizí. Restaurování stěn v synagoze přináší své plody

Fádní interiér mizí. Restaurování stěn v synagoze přináší své plody
Vyškov, 6. prosince 2022 – Hotovo by mohlo být v roce 2024, záležet bude především na dostupnosti peněz. První ze stěn má nicméně restaurování výmalby za sebou. Řeč je o jedné z dominant Masarykova náměstí, bývalé synagoze, v jejímž případě se veřejnost vůbec poprvé seznámila s výsledky pečlivé práce restaurátorů.

Zájemci se o jejich úsilí přesvědčili během Dnů památek – Dnů evropského dědictví. Od té doby posloužila i kulturním setkáním, naposledy třeba před pár dny Adventnímu koncertu žáků Základní umělecké školy Vyškov.

Poté, co byla synagoga z podnětu města coby vlastníka prohlášena Ministerstvem kultury České republiky v roce 2019 za kulturní památku, mohlo se přistoupit za významného dotačního přispění k její celkové obnově. „Hovoříme o Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Po opravě stropu v interiéru, krovu a výměně střešní krytiny jsme mohli přistoupit k restaurování výmalby na stěnách. V souvislosti s opravou stropu proběhl průzkum nátěrových a omítkových vrstev, který sice neodhalil žádnou dekorativní výmalbu na stropě, avšak prokázal, že na stěnách se dříve nacházela. Potvrdila to také historická fotografie nalezená v archivu Národního památkového ústavu,“ popsal referent pro památkovou péči městského úřadu Petr Bařinka.

Město se tedy rozhodlo přistoupit k restaurování výmalby. „Loňská první etapa obnášela pouze přípravu povrchu pro restaurování výmalby na jedné ze stěn interiéru. Teprve druhá letošní etapa zahrnuje kromě přípravy povrchu pro obnovu na dalších plochách také již samotné restaurování, a to na stěně směrem k sousednímu objektu. Výsledek vypadá velice hezky, a povyšuje tak bývalou synagogu na důstojnější prostor,“ ocenil místostarosta Vyškova Josef Kachlík s tím, že právě pouze díky tomu, že byl objekt prohlášený za kulturní památku, mohlo město dosáhnout na dotační prostředky. 

Místostarosta Kachlík doplnil, že loňská etapa stála 400 tisíc korun, z toho 245 tisíc uhradila avizovaná dotace. Letošní příprava povrchu všech zbývajících ploch, kromě ostění kruhového okna ve východní stěně, a samotné restaurování výmalby na severní stěně celkově vyšlo na 1,4 milionu, dotační titul přispěl 665 tisíci korunami.

Synagoga ve Vyškově.
06.12.2022