zpět na tiskové zprávy

Velikonoční trhy: výstup na věž, koncerty i ukázky řemesel

Velikonoční trhy: výstup na věž, koncerty i ukázky řemesel
Vyškov, 29. března 2023 – Čtyři dubnové dny Velikonočních trhů s doprovodným programem a jako předkrm tradiční zdobení čtyř javorů jarními dekoracemi v okolí morového sloupu. Trhy, kterými radnice oslavuje Velikonoce a připomíná lidové zvyky a tradice, proběhnou na Masarykově náměstí od pondělí 3. do čtvrtka 6. dubna.

Vítání jara ale odstartuje tradičně už v pátek 31. března v devět hodin dopoledne zdobením stromů u morového sloupu. „Stal se z toho už takový milý zvyk. Dekorace vyráběly děti z našich mateřských škol, které nám zároveň pomůžou ve spolupráci s Vytezou i se zdobením stromů. Chceme, aby centrum města pohltila velikonoční atmosféra,“ řekl místostarosta Vyškova Josef Kachlík.  

Program trhů je přichystaný ve spolupráci s vyškovskými školami a Městským kulturním střediskem Vyškov. „V dopoledních hodinách budou vystupovat děti z mateřských, v odpoledních pak ze základních škol. Chybět nebude cimbálovka, vystoupení skupiny Koňaboj, která se zaměřuje na moravské a slovenské lidové písně v rockovém podání, či anglicky zpívajícího akustického dua IAN, které mělo přijet už na Vánoční trhy. Dvojici tvoří kytarista a violoncellista,“ vyjmenoval místostarosta.

Zábavný a zároveň naučný program dotvoří například skákací hrad, diskotéka pro děti či ukázky košíkářského a sedlářského řemesla spojené s tvořivými dílničkami pro děti. V pondělí a ve středu odpoledne pak můžou zájemci vyšlapat na radniční věž. Dílničky čekají na nejmenší rovnou i v pondělí od 14 do 17 hodin v Turistickém informačním centru Vyškov.

Vyškované nepřijdou ani o tradiční hanácké kraslice. Poslední den trhů v dopoledních i odpoledních hodinách ukáže právě v infocentru učitel Základní školy Letní pole Alois Slezáček, s jakými vzory a motivy se dá při výrobě kraslic pracovat.

Samotní trhovci nebudou prodávat zboží z vlastních stánků, radnice trvá na zachování jednotného stylu trhů. „Samozřejmě stojíme o trhovce, kteří nabízejí zboží vhodné k začínajícímu jaru a k Velikonocům, zároveň nechybí potravinářské, rukodělné a lokální produkty,“ dodal místostarosta Kachlík.

Velikonoční trhy
31.03.2023