zpět na tiskové zprávy

Další vlna zdražování. Poplatek za odpad ani za psy ale Vyškov nezvedne

Další vlna zdražování. Poplatek za odpad ani za psy ale Vyškov nezvedne
Vyškov, 3. ledna 2024 – Situace na energetickém trhu opakovaně děsí nejednu domácnost. Média informují o výši regulované složky cen elektřiny a plynu pro začínající rok. Mnozí už vědí, že si za elektřinu připlatí maximálně jednotky procent, jiné děsily končící zafixované ceny. Podle očekávání si připlatí i odběratelé společnosti Vodovody a kanalizace Vyškov.

Představenstvo společnosti na svém listopadovém zasedání rozhodlo o zvýšení cen od 1. ledna u vodného o 8,42 Kč/m³ (s DPH) a stočného o 4,78 Kč/m³ (s DPH). Lidé tak pocítí zejména otočení kohoutkem, o rok dřív šla u vodného cena nahoru o zhruba 3 koruny. Celkově dochází pro odběratele obou služeb ke zvýšení o 13,20 Kč/m³ (s 12% DPH). Cena v součtu dosáhne na 123,19 korun za kubík.

Odběratel s průměrnou spotřebou (88 litrů/den, respektive 32 m³/rok), kterému je účtováno vodné i stočné, tak zaplatí o zhruba 422 korun za rok víc. Bližší informace poskytnou stránky www.vakvyskov.cz.

Cenu tepelné energie zveřejnila i společnost VYTEZA. Předběžná cena tepla je stanovená ve výši 1 064 korun za gigajoule (včetně DPH). Pro srovnání rok 2023 „začínal“ na částce 1 375 korun za gigajoule. V průběhu roku šla ovšem cena plynu výrazně dolů, docházelo k regulaci a letošní výše tak vychází z průměru všech tří loňských cen. A ve výsledku je nižší, než konečná cena za rok 2023.

Výsledná cena tepelné energie bude každopádně vypočtena dle skutečného množství tepla odebraného v cenové lokalitě za období od 1. ledna do 31. prosince 2024. Podrobnější informace jsou na stránkách www.vyteza.cz.

Co se týče místních poplatků, vedení města nechce dělat pro nadcházející rok změny. Vyškov tak oproti jiným městům nehodlá zvyšovat cenu za svoz a likvidaci odpadů. „Přestože značnou sumu za svoz odpadu doplácíme, rozhodli jsme se částku 696 korun na osobu a rok ponechat. Horní limit u ročního poplatku je přitom 1 200 korun,“ připomněl starosta Vyškova Karel Jurka.

Navíc stále platí osvobození od poplatku za odvoz odpadu mimo jiné pro děti do konce kalendářního roku, v němž dovrší 6 let věku, či pro obyvatele od roku, v němž dosáhnou osmdesáti let věku. Lidé mají čas na úhradu do 30. dubna.

Radnice nezvedá ani poplatek za psy chované v bytě či rodinném domě. Ve Vyškově je základní sazba 360 korun, lidé za psa umístěného v obytném domě platí 1 000 korun. Poplatek ze psů musejí chovatelé zaplatit do 31. května.  

Pozitivní zprávu přináší i Správa majetku města Vyškova, pod kterou spadají mnohá vyškovská sportoviště. Ani v Aquaparku Vyškov, ani například ve sportovní hale v Mlýnské ulici či za používání hřišť ve Čtvrtníčkově ulici sazby přes nápor cen energií nezvedají.

Další vlna zdražování
03.01.2024